Podatnik dojeżdżał do pracy z innej miejscowości. Pracodawca uwzględniał mu jednak podstawowe zryczałtowane koszty. Czy sam może odliczyć w PIT 2011 koszty podwyższone?
Podstawowe zryczałtowane koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy wynoszą rocznie 1335 zł (miesięcznie 111,25 zł). Mają one zastosowanie w przypadku, gdy podatnik uzyskiwał przychody z jednej umowy o pracę. Jednak pracownik, którego miejsce zamieszkania położone jest poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, ma prawo do kosztów wyższych, tj. 1668,72 zł (miesięcznie 139,06 zł), o ile nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę lub nie otrzymywał zwrotu kosztów dojazdu. Takie koszty pracownik sam może uwzględnić w rocznym PIT, nawet jeśli pracodawca w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczki ich nie stosował.
Warto pamiętać, że jeżeli faktyczne wydatki na przejazd koszty zryczałtowane przewyższają, to w zeznaniu można je uwzględnić, pod warunkiem że podatnik jest w stanie je udokumentować imiennymi biletami okresowymi.
Podatnik może przyjąć w PIT faktycznie poniesione koszty jeżeli dojeżdżał do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej.
Podstawa prawna
Art. 22 ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).