statystyki

Kiedy ekwiwalent za ubiór służbowy jest zwolniony z PIT [KSIĘGOWOŚĆ BUDŻETOWA]

autor: Tomasz Krywan18.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 19.11.2020, 23:22
Ekwiwalent pieniężny wypłacony upoważnionym pracownikom USC z tytułu ubrań służbowych dla celów reprezentacyjnych związanych z udzielaniem ślubów nie korzysta ze zwolnienia od PIT.

Ekwiwalent pieniężny wypłacony upoważnionym pracownikom USC z tytułu ubrań służbowych dla celów reprezentacyjnych związanych z udzielaniem ślubów nie korzysta ze zwolnienia od PIT.źródło: ShutterStock

Upoważnionym pracownikom urzędu stanu cywilnego jest wypłacany ekwiwalent z tytułu ubrań służbowych wykorzystywanych dla celów reprezentacyjnych związanych z udzielaniem ślubów. Czy jest on zwolniony od podatku dochodowego czy też stanowi przychód opodatkowany tych pracowników?

Z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone przez pracodawcę, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W świetle tego przepisu nie ulega wątpliwości, że ekwiwalent pieniężny wypłacany upoważnionym pracownikom urzędu stanu cywilnego z tytułu ubrań służbowych wykorzystywanych dla celów reprezentacyjnych związanych z udzielaniem ślubów stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy.

Mając to na uwadze, należy wskazać, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Jednak organy podatkowe wyjaśniają, że aby dany rodzaj ubioru mógł zostać uznany za ubiór służbowy, musi on utracić charakter odzieży osobistej, np. przez opatrzenie ubioru cechami charakterystycznymi dla pracodawcy. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2017 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.248.2017.2.AKR), „odzież służbowa to specjalna odzież (lub elementy tej odzieży) noszona tylko w związku z wykonywaną pracą, np. mundur, toga, odzież robocza charakterystyczna dla firmy poprzez barwę, krój, logo itp. W związku z tym ubiorem służbowym będzie taki ubiór, którego noszenie przy świadczeniu pracy jest obowiązkiem pracownika i który jednocześnie charakteryzuje się jakimś stopniem wyróżnienia powodującym, że niecelowe lub utrudnione byłoby używanie go na potrzeby prywatne pracownika”.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane