statystyki

Fiskus nadal uważa, że VAT od aportów to przychód

autor: Patrycja Dudek29.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 29.07.2020, 07:50
W praktyce zdarza się, że kwota tego podatku jest mu zwracana przez spółkę, która otrzymuje aport. Podatnicy od lat uważają, że kwota ta nie jest dla wnoszącego aport przychodem.

W praktyce zdarza się, że kwota tego podatku jest mu zwracana przez spółkę, która otrzymuje aport. Podatnicy od lat uważają, że kwota ta nie jest dla wnoszącego aport przychodem.źródło: ShutterStock

Jeżeli podmiot wnoszący wkład niepieniężny do spółki dostaje od niej pieniądze na pokrycie podatku należnego, to nie płaci od tej kwoty PIT ani CIT – orzekają od lat sądy. Fiskus wciąż jednak ma w tej sprawie inne zdanie.

Wskazuje na to najnowsza interpretacja indywidualna – z 22 lipca 2020 r. (sygn. 0111 -KDIB1-1.4010.191.2020.1.BK).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził w niej, że otrzymana przez wnoszącego aport wartość VAT należnego jest dla niego przychodem podlegającym opodatkowaniu. W odpowiedzi na przytoczone przez wnioskodawcę orzecznictwo sądów administracyjnych dyrektor KIS stwierdził, że „są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszącymi, w związku z tym nie mają waloru wykładni powszechnie obowiązującej”.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane