statystyki

Wycofanie mienia ze spółki nie rodzi obowiązku podatkowego

autor: Magdalena Majkowska03.02.2020, 07:48; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:49
podatek, księgowość, finanse

NSA orzekł, że nieodpłatne przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości, w związku z obniżeniem udziału kapitałowego, nie rodzi obowiązku podatkowego. Gdyby ustawodawca dopuszczał opodatkowanie, znalazłoby to odzwierciedlenie w przepisach prawa.źródło: ShutterStock

Nieodpłatne przekazanie wspólnikowi udziału w nieruchomości w związku z obniżeniem udziału kapitałowego w spółce komandytowej nie rodzi obowiązku podatkowego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Fiskus w wydawanych interpretacjach twierdzi inaczej – że jest to przychód podlegający opodatkowaniu. Tak było również w tej sprawie.

Chodziło o jednego ze wspólników spółki komandytowej, którzy zamierzali wycofać z niej nieużywany w działalności gospodarczej grunt. Miał on zostać przekazany im nieodpłatnie do ich majątków prywatnych, na cele osobiste, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce. Wspólnicy nie zamierzali występować ze spółki ani jej likwidować.

Wspólnik, którego udział w nieruchomości miał wynieść 97 proc., chciał się upewnić, że planowana operacja będzie neutralna podatkowo. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości oznacza dla wspólników przychód z działalności gospodarczej, opodatkowany PIT. Organ wywiódł to z zasad ogólnych wyrażonych w art. 14 ust. 1 i art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane