statystyki

Prawo budowlane nie ma znaczenia przy uldze w PIT

autor: Patrycja Dudek30.01.2020, 07:24; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:50
Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność.

Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność.źródło: ShutterStock

Część mieszkalna budynku nie musi przekraczać 50 proc. powierzchni użytkowej, żeby wydatek na jej budowę mógł być objęty ulgą mieszkaniową – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła podatniczka, która sprzedała mieszkanie przed upływem 5 lat od otrzymania go w darowiźnie. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyła częściowo na zakup innego lokum, a częściowo na budowę części mieszkalnej w budynku o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym, położonym na gruncie stanowiącym jej własność. Budynek miał się składać z dwóch poziomów – parteru z częścią usługową oraz piętra z częścią mieszkalną. Ta ostatnia miała stanowić 33,2 proc. całkowitej powierzchni użytkowej.

Podatniczka nie miała wątpliwości, że pieniądze przeznaczone na zakup odrębnego mieszkania będą objęte ulgą mieszkaniową, o której mowa w art. 121 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Słowem, że od tej części nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego, mimo że mieszkanie otrzymane w darowiźnie sprzedała przed upływem 5 lat od nabycia.

ZOBACZ TEŻ: Ryczałt ewidencjonowany


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane