Zasądzony dodatek za pracę w niedziele i święta to nie odszkodowanie, tylko składnik wynagrodzenia – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.
Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem spółka, której byli pracownicy złożyli pozwy do sądu pracy o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta. Wprawdzie nie świadczyli pracy w te dni, ale z zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP) wynikało, że kwoty te były im należne.
Wygrali w sądzie pracy. Zasądził on na ich rzecz należności wraz z ustawowymi odsetkami. Nie przesądził jednak charakteru tych kwot.
W związku z tym spółka liczyła na potwierdzenie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, że wypłacone przez nią, na podstawie wyroku sądu pracy, pieniądze są odszkodowaniami wynikającymi z postanowień ZUZP. Gdyby w istocie tak było, to dodatki te byłyby zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Dyrektor KIS nie zgodził się z tym jednak (interpretacja z 11 lutego 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-3.4011.568.2018.2.AK). Stwierdził, że zasądzone świadczenia należy traktować jako niewypłacony dodatek do wynagrodzenia, a więc przychód ze stosunku pracy, a nie odszkodowanie za poniesioną szkodę. To oznaczało, że spółka jako płatnik powinna potrącić i przekazać urzędowi skarbowemu zaliczki na podatek dochodowy od zasądzonych kwot, zgodnie z art. 31 ustawy o PIT.
Spółka nie zgadzała się z taką wykładnią. Argumentowała, że byli pracownicy wystąpili z roszczeniem po zakończeniu stosunku pracy, a świadczenia zostały im zasądzone za pracę, której nie wykonali. Uważała, że przesądza to o odszkodowawczym charakterze wypłat.
Spółka przegrała jednak w WSA w Warszawie. Sąd orzekł, że wypłacone świadczenia to przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Nie są więc objęte zwolnieniem.
Sędzia Marta Waksmundzka-Karasińska przypomniała, że podobny wyrok zapadł 17 września 2019 r. w WSA w Gliwicach (sygn. akt I SA/Gl 674/19). Sąd orzekł, że już sama nazwa świadczenia („dodatek za pracę w soboty, niedziele i święta”) sugeruje, iż w istocie chodzi o element wynagrodzenia. Również ZUZP zdefiniował je jako dodatek do wynagrodzenia, co przekreśla możliwość traktowania wypłaty jako odszkodowań.
Zarówno wyroki WSA w Warszawie, jak i orzeczenie WSA w Gliwicach są na razie nieprawomocne. ©℗

orzecznictwo

Wyroki WSA w Warszawie z 13 listopada 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 879-882/19. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia