statystyki

Przepisy o podatku u źródła będą zmieniane w I kwartale 2020 r.

autor: Łukasz Zalewski07.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 07.11.2019, 07:19
Kolejna zmiana dotyczyłaby podpisywania oświadczeń przez płatnika. Zgodnie z obecnymi przepisami firma może nie pobrać podatku u źródła na nowych zasadach (zasadniczo 20 proc.), tylko zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli nie tylko spełni określone w przepisach warunki, ale dodatkowo jeszcze potwierdzi to jej zarząd, składając fiskusowi stosowne oświadczenie.

Kolejna zmiana dotyczyłaby podpisywania oświadczeń przez płatnika. Zgodnie z obecnymi przepisami firma może nie pobrać podatku u źródła na nowych zasadach (zasadniczo 20 proc.), tylko zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli nie tylko spełni określone w przepisach warunki, ale dodatkowo jeszcze potwierdzi to jej zarząd, składając fiskusowi stosowne oświadczenie.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie wyklucza nowelizacji przepisów o podatku u źródła, a także zmian w finalnej wersji objaśnień podatkowych w tej sprawie. Potwierdził to w odpowiedzi na pytania DGP.

W poniedziałek odbyło się kolejne w MF spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstw i firm doradczych. Omawiano możliwe zmiany w systemie poboru podatku u źródła.

Obecnie przepisy, które miały wejść w życie od 2019 r., są częściowo zawieszone do końca tego roku (w odniesieniu do poboru źródła podatku CIT, ponieważ PIT jest od lipca pobierany już na nowych zasadach).

Przypomnijmy, że zmiany objęły firmy, które wypłacają za granicę ponad 2 mln zł rocznie z tytułu np. dywidendy, odsetek, należności licencyjnych i wynagrodzeń z tytułu świadczenia usług niematerialnych. Do końca 2018 r. mogły one stosować zwolnienia bądź preferencyjne stawki z umów międzynarodowych już w chwili wypłaty. Od 2019 r. firmy, które przekroczą limit, powinny najpierw pobrać podatek (PIT lub CIT) według stawki krajowej (zasadniczo 20 proc.), a dopiero potem starać się o jego zwrot.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane