statystyki

Niepłacący na czas nie mają dziś tak źle

autor: Katarzyna Jędrzejewska04.11.2019, 10:38; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:02
Dłużnik, który musi po 90 dniach zmniejszyć VAT naliczony, może go potem znów odliczyć, gdy tylko zapłaci kontrahentowi. I to nawet po kilkunastu latach. Przedawnienie tu nie działa – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Dłużnik, który musi po 90 dniach zmniejszyć VAT naliczony, może go potem znów odliczyć, gdy tylko zapłaci kontrahentowi. I to nawet po kilkunastu latach. Przedawnienie tu nie działa – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Dłużnik, który musi po 90 dniach zmniejszyć VAT naliczony, może go potem znów odliczyć, gdy tylko zapłaci kontrahentowi. I to nawet po kilkunastu latach. Przedawnienie tu nie działa – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jego interpretacja pokazuje, że przepisy o uldze na złe długi, skonstruowane z myślą o wierzycielach, nie są wyjątkowo uciążliwym balastem dla dłużników. Zakładają pełną symetrię: po upływie 90 dni od umówionego terminu płatności wierzyciel zmniejsza u siebie podatek należny, a dłużnik – podatek naliczony.

Inaczej ma być w uldze na złe długi w podatku dochodowym, która wejdzie w życie już od 1 stycznia 2020 r. Tu takiej symetrii może już nie być, bo ten, kto nie zaliczy wydatku do podatkowych kosztów, i tak będzie musiał po 90 dniach zwiększyć przychód do opodatkowania. Pod tym względem przepisy w ustawach o PIT i CIT będą dla zwlekających z zapłatą dużo bardziej rygorystyczne niż ustawa o VAT. Z tej ostatniej wynika bowiem, że kto licząc się z finansowymi kłopotami, nie odliczy VAT naliczonego, nie musi po 90 dniach niczego korygować. Potwierdzają to liczne interpretacje fiskusa, również te najnowsze.

Ale uwaga: w tym wypadku trzeba pilnować pięcioletniego terminu przedawnienia. Kiedy więc ono nie obowiązuje? Gdy dłużnik odejmie VAT w momencie otrzymania niepopłaconej faktury (lub w rozliczeniu za dwa następne okresy rozliczeniowe). Innymi słowy, jeżeli dłużnik nie skorzysta z prawa do odliczenia VAT naliczonego, a następnie po upływie 90-dniowego terminu zapłaci kontrahentowi, może odjąć VAT naliczony, ale tylko w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ale jeśli najpierw odejmie VAT naliczony, potem po 90 dniach go skoryguje, a następnie znów odliczy, to w tym wypadku pięcioleni termin przedawnienia go nie wiąże. Skąd taki wniosek? W jednej z interpretacji dyrektor KIS przyznał, że doszłoby do naruszenia zasady neutralności VAT. Wierzyciel otrzymujący zaległą należność musiałby rozpoznać i odprowadzić VAT należny, natomiast nabywca nie mógłby niczego odliczyć.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane