statystyki

MF wyjaśniło zmiany w wyborze formy opodatkowania

autor: Agnieszka Pokojska07.10.2019, 09:05; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:06
W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.

W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.

Dokument został wydany na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. To oznacza, że podatnik, który się do niego zastosuje, nie poniesie negatywnych konsekwencji, gdyby wykładnia fiskusa się zmieniła.

Minister wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 r.:

Wydłużone zostały terminy na wybór przez osoby fizyczne formy opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik może wybrać liniową stawkę 19 proc. albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, składając pisemne oświadczenie:

– do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, albo

– do końca roku jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie dopiero w grudniu (uwaga: inaczej jest przy najmie prywatnym – patrz. niżej).

Wprowadzona została możliwość zmiany decyzji o wyborze przed upływem ustawowego terminu. Jeżeli np. podatnik w styczniu rozpoczął działalność i we wniosku CEIDG-1 wybrał ryczałt ewidencjonowany, a pierwszy przychód osiągnął w lutym, to do 20 marca może jeszcze zrezygnować z ryczałtu. Będzie to równoznaczne z opodatkowaniem według skali podatkowej, chyba że podatnik złoży oświadczenie o wyborze stawki liniowej 19 proc.

Taki podatnik nie będzie mógł jednak wybrać karty podatkowej, bo wniosek o wybór tej formy składa się przed rozpoczęciem działalności (kontynuujący działalność ma na wybór karty czas do 20 stycznia).


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane