statystyki

Spadkobiercy zbywają nieruchomości bez PIT

autor: Patrycja Dudek08.08.2019, 08:09; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:10
podatek, księgowość, finanse

Od 2019 r. ustawa o PIT mówi wyraźnie, że 5-letni okres, po upływie którego spadkobiercy mogą sprzedawać nieruchomości bez podatku, liczy się od daty nabycia (lub wybudowania) przez spadkodawcę.źródło: ShutterStock

Nie ma podatku, gdy sprzedaż była rezultatem zawartej przez spadkodawcę umowy przedwstępnej. Także wtedy, gdy transakcja miała miejsce przed 2019 r. – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Od 2019 r. ustawa o PIT mówi wyraźnie, że 5-letni okres, po upływie którego spadkobiercy mogą sprzedawać nieruchomości bez podatku, liczy się od daty nabycia (lub wybudowania) przez spadkodawcę. Wcześniej było inaczej; termin ten był liczony od daty śmierci spadkodawcy. Bez znaczenia było to, jak długo był on wcześniej właścicielem nieruchomości.

Wczorajszy wyrok potwierdza jednak, że nie zawsze miała zastosowanie ta niekorzystna dla spadkobierców zasada.

Chodziło o córkę, która wraz z dwiema siostrami i matką odziedziczyła nieruchomość po ojcu. Przed śmiercią zamierzał on ją sprzedać. Zawarł już nawet umowę przedwstępną. Pech chciał, że zmarł tuż przed finalizacją transakcji.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane