Z raportu KPMG wynika, że tylko 10 proc. Polaków zamierza rozliczyć się z PIT w kwietniu. Powodem, dlaczego co 10 Polak rozlicza się w kwietniu jest wprowadzenie usługi Twój e-PIT. Usługa pozwala podatnikom już od 15 lutego zapoznać się z wstępnie wypełnionym zeznaniem podatkowym.

Coraz więcej podatników rozlicza się przez Internet. 7 z 10 Polaków swoją deklarację złożyło przez środki elektroniczne, np. e-PIT, e-deklaracja oraz inne programy komputerowe. Wypełnienie PIT jest coraz prostsze.

Najchętniej Polacy korzystają z ulgi na dzieci. Jest to spowodowane tym, że ta ulga daje najwięcej. jest odliczana od podatku, a nie jak inne ulgi od dochodu. Kwoty tych ulg bardzo znacząco wpływają na ostateczny obowiązek podatkowy poszczególnych podatników.

Wiele osób wypełnia PIT szybko. Podatnicy mówią, że rozliczenie jest łatwe lub bardzo łatwe (ponad 80 proc.). Z drugiej strony nie całe 50 proc. rozlicza PIT samodzielnie.
Wypełnienie PIT jest coraz prostsze. Elektronizacja, możliwość rozliczania się przez Internet czy ułatwienia, które daje ministerstwo poprzez wprowadzenia tego wstępnie wypełnionego zeznania. Jest to duży plus dla podatnika.