statystyki

Faktyczne koszty dojazdu do pracy w zeznaniu za 2018 r.

autor: Magdalena Majkowska07.02.2019, 08:55; Aktualizacja: 07.02.2019, 08:55
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Co ważne, w tym roku zeznanie PIT-37 za 2018 r. będą sporządzać urzędy skarbowe w ramach usługi Twój e-PIT.źródło: ShutterStock

– Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy. Do pracy dojeżdżam pociągiem do innego miasta. Jest to udokumentowane; mam bilety miesięczne imienne i paragony. Rocznie dojazdy do pracy kosztują mnie ponad 2500 zł. Czy w zeznaniu rocznym mogę uwzględnić faktyczne wydatki? – pyta czytelniczka. Dodaje, że zdaniem jej znajomej takie uprawnienie przysługuje tylko osobom z co najmniej dwoma stosunkami pracy.

Podatniczka może uwzględnić w zeznaniu kwotę 2500 zł. Liczba etatów ma znaczenie przy ustalaniu ustawowych limitów kosztów. Dla podatnika pracującego w innej miejscowości niż ta, w której mieszka, wynoszą one rocznie 1668,72 zł lub – gdy etatów jest więcej – 2502,56 zł. Czytelniczki dotyczy zatem limit 1668,72 zł.

Jeżeli jednak wydaje na dojazdy więcej, a do pracy dojeżdża pociągiem (tak samo byłoby autobusem, promem), to w rocznym PIT może uwzględnić koszty w wysokości faktycznie poniesionej. Warunkiem jest, aby wydatki na dojazdy były udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Z pytania wynika, że podatniczka spełnia ten wymóg.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane