W ramach ulgi można odliczyć od dochodu wydatki na opłacenie przewodników osób niewidomych z I lub II grupą inwalidztwa oraz z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa. Obowiązuje jednak limit – 2280 zł
Nie można potrącić kosztów przewodnika dla niewidomych nieletnich. Nie można również skorzystać z preferencji na dorosłe dzieci, gdy członkowie ich rodziny rezygnują z pracy i sami się nimi zajmują. Po pierwsze, pieniądze muszą być faktycznie wydatkowe. Po drugie, opieka matki czy ojca stanowi realizację normalnych obowiązków rodzinnych. Nie można więc ich utożsamiać z pełnieniem funkcji przewodnika. Podobnie jest w przypadku małżonków. Gdy przewodnikiem podatnika jest żona (albo mąż), nie można skorzystać z ulgi. Małżonkowie są zobowiązani do wspólnego pożycia i do wzajemnej pomocy. Ulga nie przysługuje też w przypadku przejazdów taksówkami. Często kierowcy taksówek odprowadzają niepełnosprawnych pod wskazany adres lub załatwiają z nimi drobne sprawy, ale taksówkarz pełni rolę przewodnika bezpłatnie. Klient będący osobą niepełnosprawną płaci mu tylko za przejazd taksówką.
Nie można też korzystać z podwójnego odliczania kosztów przewodnika, tj. w jednym przypadku jako osoba niewidoma, a w drugim jako osoba niepełnosprawna.
Podobnie jak w przypadku każdego wydatku limitowanego na żądanie urzędników, podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. W tym przypadku będą to dane osoby, która była opłacana w związku z pełnieniem przez nią funkcji przewodnika.
Inne wydatki nielimitowane
Rodzaj wydatku Przykład
Przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności Preferencji nie podlega zakup auta fabrycznie dostosowanego. Można odliczyć tylko wydatki na przystosowanie pojazdu mechanicznego. Osoba niepełnosprawna może odliczyć zakup, a także montaż części niezbędnych do przystosowania pojazdów mechanicznych do jej potrzeb. Przykładowo niepełnosprawny z bezwładem kończyn dolnych, który kupił samochód, może odliczyć wydatki np. na przerobienie w nim: dźwigni zmiany biegów, pedałów hamulca i gazu, a także zwiększenie powierzchni bagażnika umożliwiające przewożenie wózka inwalidzkiego. Nie można odliczyć np. wydatków na zainstalowanie w samochodzie klimatyzacji czy radia.
Zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności Chodzi o wszelkie wydawnictwa, np. prasowe, książkowe, audiowizualne, które są pomocne w rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym Jeżeli na turnusie rehabilitacyjnym oprócz niepełnosprawnego dziecka jest jego rodzic (jako opiekun), w ramach ulgi odlicza się wyłącznie koszt pobytu dziecka (osoby niepełnosprawnej), a nie wydatek na pobyt opiekuna. W ramach ulgi nie można też odliczyć np. kosztów wynajęcia prywatnej kwatery w związku z pobytem w miejscowości uzdrowiskowej, gdzie są prowadzone zabiegi lecznicze, rehabilitacyjne i usprawniające.
Odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne Nie można odliczyć wydatków za pobyt w domu pomocy społecznej. DPS nie można zakwalifikować do zakładów: lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczych ani pielęgnacyjno-opiekuńczych. Jego działalność koncentruje się bowiem głównie na świadczeniu usług bytowych i opiekuńczych. Jest to więc zastępczy dom dla osoby, której stan zdrowia nie wymaga pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej.
Opieka pielęgniarska nad niepełnosprawnym w domu w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób z dysfunkcjami zaliczonymi do I grupy inwalidztwa W tym przypadku istotne jest, aby opieka ta była świadczona przez osobę, która posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki (pielęgniarza) w zakresie zadań określonych odrębnymi przepisami. Z kolei usługi opiekuńcze (zgodnie z definicją ustawy o pomocy społecznej) obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sprzątaniu, gotowaniu, załatwianiu spraw w urzędach, myciu, ubieraniu, dozowaniu lekarstw, prześciełaniu łóżka, zapobieganiu powstawaniu odleżyn i odparzeń, karmieniu itp.) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. W ramach ulgi odliczeniu podlegają również wydatki na specjalistyczne usługi opiekuńcze. Istotny jest zakres wykonywanych czynności, a nie status zawodowy osoby je wykonującej.
Opłacenie tłumacza języka migowego Prawo do ulgi z tego tytułu mają wyłącznie osoby niepełnosprawne nieme lub głuchonieme oraz podatnicy mający na utrzymaniu takie osoby.
Kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia Można odliczyć np. opłatę za pobyt dziecka na obozie językowym. Tak samo będzie w przypadku zielonej szkoły, która jest kilkudniowym wyjazdem edukacyjno-wypoczynkowym organizowanym w ciągu roku szkolnego. Oznacza to, że zielona szkoła, podobnie jak kolonie czy obozy, to w istocie forma wypoczynku. Nie można natomiast odliczyć wydatków związanych z pobytem na wczasach.