W czwartki - 12 i 19 kwietnia - specjaliści z resortu finansów będą telefonicznie pomagać w rozliczeniu rocznych deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. - informuje Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Ekspertów z MF będzie można prosić o radę w czwartek (12 kwietnia) w godzinach 10.00 – 13.00.

Zgodnie z informacją, odpowiedzi na pytania z zakresu ulg, rozliczeń małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci będzie można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 22 694 34 34.

Pomoc dotycząca opodatkowania działalności gospodarczej, najmu, sprzedaży nieruchomości będzie udzielana pod numerem: 22 694 33 33

Reklama

Kwestie opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych będzie można poruszyć dzwoniąc pod numer 22 694 55 88, a opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą pod numer telefonu: 22 694 37 37.

Jak informuje MF, kolejny dyżur telefoniczny odbędzie się w następny czwartek, 19 kwietnia. Dyżury prowadzone są w ramach kampanii Szybki PIT. Resort finansów zaprasza ponadto do korzystania ze strony www.szybkipit.pl i profilu na FB.

Jednocześnie przypomina, że do 16 kwietnia można wysłać PIT-WZ, co pozwoli urzędowi skarbowemu rozliczyć PIT za podatnika, na podstawie danych, które posiada. Według fiskusa to "najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów".

PIT- WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Przekazuje się w nim urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Urząd skarbowy, na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych, przygotuje PIT-37 i udostępni go na Portalu Podatkowym.

Zgodnie z informacją resortu finansów PIT-WZ może złożyć każdy, kto uzyskał w 2017 r. przychody – wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37. Nie ma znaczenia, czy osoba ta rozlicza się sama, wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci – we wniosku wskazuje się sposób rozliczenia.