Zmiany w PIT: Wyższy podatek ciosem dla uczelni

autor: Łukasz Zalewski11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 08:26
Takie mogą być skutki nowelizacji PIT (Dz.U. poz. 2175), która wchodzi w życie 1 stycznia 2018 roku

Takie mogą być skutki nowelizacji PIT (Dz.U. poz. 2175), która wchodzi w życie 1 stycznia 2018 rokuźródło: ShutterStock

Wykładowcy, lektorzy czy instruktorzy mogą stracić prawo do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli będą wykonywać pracę twórczą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • prawnik - Szczecin (2017-12-11 10:52) Zgłoś naruszenie 36

  Zwykła kontrola KAS na danej uczelni, zwłaszcza niepaństwowej, pokazuje z jakim to "twórczym wkładem" mamy do czynienia. Często to fikcja. W przypadku zajęć, gdzie to studenci przygotowują opracowania tematów, nie ma żadnego dzieła, ani twórczego wkładu osoby prowadzącej wykład, czy ćwiczenia. Przykładowo Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie (u. Monte Cassino) - masa zajęć oparta na opracowywaniu tematów, gdyż prowadzący ćwiczenia nie mają woli przygotowywania się do zajęć. Przedmiot staje się wówczas cyklem prezentacji wykonywanych przez studentów / słuchaczy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • fds(2017-12-11 14:52) Zgłoś naruszenie 62

  A wyższy ZUS ciosem w pracujacych polaków w korporacjach. Ale to bogaci a "bogaci" bo zarabiają 1200euro na rękę. A jak wiadomo bogaty to złodziej więc nie szkodzi.

  Odpowiedz
 • kwestor(2018-01-05 00:16) Zgłoś naruszenie 52

  Banialuki dr. Janusza Fiszera powalają ... :( Po pierwsze - skąd wywód, że prof. PAN będzie bez 50%, a mgr na uczelni będzie je miał ? Mgr nie będzie zatrudniony na stanowisku naukowo-dydaktycznym, więc nie łapie się w art. 22 ust. 9b. Po drugie - skąd pomysł, że intencją ustawodawcy było ograniczenie preferencyjnych 50 % kosztów wyłącznie dla pracowników administracyjnych uczelni ??? Nigdy ich przecież nie mieli !!! Myślenie życzeniowe dr. Fiszera, tj. zaklinanie rzeczywistości, by zachować jako pracownik dydaktyczny preferencyjny uzysk, jest żenujące. A jeszcze bardziej żenujące i budzące brak zaufania do Gazety Prawnej jest cytowanie takich bzdurnych wypowiedzi :((((

  Odpowiedz
 • ninap(2018-01-07 23:34) Zgłoś naruszenie 61

  Jestem filolożką (stanowisko naukowo-dydaktyczne). Moi koledzy lektorzy zarabiają ok 2150 na rękę za 18 godzin twórczej i wymagającej pracy. Ulepszają metody, co roku wprowadzają nowe materiały i wykonują za każdym razem małe performanse, które mają skłonić studentów do używania języka obcego. Teraz od tej i tak żenującej stawki zostanie im odjęte. O CO CHODZI? Wiadomo, o pieniądze, ale dlaczego nie dzielić ich z troszkę większym sensem? Powinniśmy zaprotestować w całym kraju!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane