Orzecznictwo w prawie

2 marca 2020 r.

Prokuratoria Generalna RP interpretowała przepis tak, że skoro odpowiada marszałek, to odpowiedzialność odszkodowawcza spoczywa na województwie

Wojewoda odpowiada za złe zabezpieczenie przed powodzią2 marca 2020 r.

Odpowiedzialność spoczywa na wojewodzie, a nie na Skarbie Państwa. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w wydanej w czwartek uchwale podjętej na tle pozwu zbiorowego dotyczącego powodzi z 2010 r. na terenie województwa świętokrzyskiego. Co istotne, rozstrzygnięcie dotyczy spraw przeszłych, a nie przyszłych, ze względu na zmianę przepisów.

2 marca 2020 r.

W przypadku wspólnoty z Sopotu większość głosów była „za” uchwałą, więc głosy reszty nic by nie zmieniły

Wspólnoty mieszkaniowe: Nie wszyscy głosowali, uchwała do podważenia2 marca 2020 r.

Czy jeśli nie wszystkim członkom wspólnoty mieszkaniowej zapewniono możliwość zagłosowania w trybie obiegowym, przyjęte uchwały należy uchylić? To zależy od okoliczności danej sprawy i tego, czy sposób procedowania miał wpływ na decyzję – tak można podsumować odpowiedź Sądu Najwyższego na pytanie zadane przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

24 lutego 2020 r.

samolot 2

Powództwo przeciwko zagranicznej linii lotniczej możliwe przed własnym sądem24 lutego 2020 r.

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej, potwierdzonej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu. Stwierdził tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A tę wydającą się skomplikowaną konkluzję najprościej pokazać na przykładzie, który stał się podstawą orzekania.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj