Orzeczenia Sądu Najwyższego

21 lutego 2019 r.

Sąd Najwyższy – jakkolwiek nie przesądzając tej konkretnej sprawy – zaznaczył, że mówienie o „hipotetycznych” kosztach stanowi rzecz jasna pewną formę ujednolicenia, uśrednienia wypłat. Stanowi to pewną fikcję, ale w prawie przecież fikcje występują.

Fikcje w prawe istnieją: Naprawa auta nie zawsze rozliczana co do złotego21 lutego 2019 r.

Hipotetyczne określanie kosztów przywrócenia uszkodzonego auta do stanu poprzedniego jest w przytłaczającej większości przypadków uzasadnione. Bo choć chodzi o uśrednienie świadczeń, na którym jedni mogą nieznacznie zyskać, a inni stracić, to potrzebne jest przyjmowanie pewnych fikcji, by się nie zakopać w kazuistycznych rozważaniach. Tak można podsumować wczorajsze postanowienie Sądu Najwyższego. Sędziowie odmówili podjęcia uchwały z przyczyn formalnych (błędy sądów powszechnych w toku postępowania oraz nieprecyzyjne sformułowanie pytania prawnego), ale dali wskazówki, jak postępować przy likwidacji szkód.

9 stycznia 2019 r.

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętnośc

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności9 stycznia 2019 r.

Początkiem sprawy była seria nieudanych zabiegów protetycznych, jakie przeprowadziła lekarz dentysta Danuta B. u jednej ze swoich pacjentek. Polegały one na założeniu na części zębów koronek. Niestety zabiegi te się nie udały. Leczenie trwało blisko 3 lata, pacjentka była u dr B. aż na 87 wizytach. Efekty były jeszcze gorsze – kobieta do dziś odczuwa dyskomfort i bóle szczęk oraz głowy.

18 grudnia 2018 r.

Nawet jeśli obszar leśny został odebrany właścicielom bez podstawy prawnej, można go zasiedzieć.

Państwo może zasiedzieć prywatny las18 grudnia 2018 r.

Jeśli jednostka państwowa prowadzi gospodarkę i planowanie na zasadach określonych dla lasu należącego do Skarbu Państwa, można ją zakwalifikować jako posiadacza samoistnego lasu i może go ona zasiedzieć mimo odebrania gruntu po wojnie dawnym właścicielom bez podstawy prawnej – uznał Sąd Najwyższy.

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj