statystyki

Dane żłobka w rejestrze może zmienić podmiot wpisujący

autor: Michalina Topolewska18.11.2020, 18:10; Aktualizacja: 18.11.2020, 22:49
Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Lublinie, który rozpatrywał skargę w sprawie odmowy dokonania zmian w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Wniosek złożyła firma, która kupiła inne przedsiębiorstwo obejmujące m.in. żłobek.

Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Lublinie, który rozpatrywał skargę w sprawie odmowy dokonania zmian w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Wniosek złożyła firma, która kupiła inne przedsiębiorstwo obejmujące m.in. żłobek.źródło: ShutterStock

Przejęcie żłobka przez innego właściciela nie oznacza, że zyskuje on tym samym prawo do dokonywania modyfikacji jego danych w bazie.

Uznał tak Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Lublinie, który rozpatrywał skargę w sprawie odmowy dokonania zmian w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych. Wniosek złożyła firma, która kupiła inne przedsiębiorstwo obejmujące m.in. żłobek. W związku z tym wystąpiła do prezydenta miasta o zmianę w rejestrze danych podmiotu prowadzącego placówkę, czyli nazwy, numerów NIP i REGON oraz adresu. Samorząd odmówił dokonania modyfikacji, uzasadniając to tym, że nowy właściciel żłobka nie był uprawniony do złożenia wniosku, bo nie jest podmiotem wpisanym do rejestru, a tym samym stroną postępowania.

Firma złożyła odwołanie od tej decyzji, ale nie zostało ono uwzględnione. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) powołało się na art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 326 ze zm.). Jednoznacznie wiąże on zmianę danych w rejestrze z działaniem podmiotu, który jest do niego wpisany. W ocenie kolegium nie ma też podstaw do przyjęcia, że firma, która kupiła przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzi żłobek, nabywa jednocześnie uprawnienie do jego prowadzenia – potwierdzone wpisem do rejestru – i może wystąpić o zmianę w jego treści. Wpis do rejestru nie może być bowiem przedmiotem obrotu cywilnoprawnego i podlegać sukcesji jako składnik przedsiębiorstwa.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj