statystyki

Braki kadrowe nie usprawiedliwiają przewlekłości

autor: Jakub Styczyński12.11.2020, 07:58; Aktualizacja: 12.11.2020, 07:59
Sąd podzielił argument PUODO, jakoby rozpatrzenie skargi wymagało dogłębnego przeanalizowania sprawy. Przypomniał jednak, że przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie wskazują żadnych terminów na rozpatrzenie skargi, a zatem należy kierować się przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

Sąd podzielił argument PUODO, jakoby rozpatrzenie skargi wymagało dogłębnego przeanalizowania sprawy. Przypomniał jednak, że przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie wskazują żadnych terminów na rozpatrzenie skargi, a zatem należy kierować się przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.źródło: ShutterStock

Urząd Ochrony Danych Osobowych powinien rozpatrywać skargi najwyżej w ciągu dwóch miesięcy. A problemy organizacyjne nadzorcy nie mogą negatywnie rzutować na strony postępowania – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uznał, że prezes UODO dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania i wymierzył mu karę w wysokości 500 zł. To efekt skargi osoby fizycznej, która przez 18 miesięcy nie mogła doprosić się zakończenia postępowania urzędu w sprawie nieprawidłowego przetwarzania danych osobowych przez szpital oraz Żandarmerię Wojskową. Uzasadnienie rozstrzygnięcia właśnie zostało opublikowane.

Sąd podzielił argument PUODO, jakoby rozpatrzenie skargi wymagało dogłębnego przeanalizowania sprawy. Przypomniał jednak, że przepisy ustawy o ochronie danych osobowych nie wskazują żadnych terminów na rozpatrzenie skargi, a zatem należy kierować się przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Z tych zaś wynika, że organy administracji publicznej powinny działać możliwie szybko i wnikliwie, a sprawy powinny być załatwiane niezwłocznie (art. 12 k.p.a.). W art. 35 par. 1‒3 wskazano, że urzędy powinny załatwiać sprawy nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane ‒ w ciągu dwóch miesięcy. W przypadku zwłoki obowiązkiem organu jest powiadomić strony, wskazując nowy termin zakończenia sprawy, jednak obowiązek ten nie zwalnia go z odpowiedzialności za przewlekłość postępowania.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj