statystyki

Prezent dla pracowników kontrahenta to reprezentacja

autor: Mariusz Szulc08.10.2020, 17:00
Sprawa trafiła na wokandę warszawskiego WSA już drugi raz

Sprawa trafiła na wokandę warszawskiego WSA już drugi razźródło: ShutterStock

Spółka, która sfinansowała ekskluzywny wyjazd za granicę pracownikom swojego największego dostawcy, nie odliczy wydatków z tego tytułu od przychodu. Ich celem była bowiem reprezentacja, czyli kreowanie dobrego wizerunku firmy na zewnątrz – orzekł WSA w Warszawie.

Uzasadniając wyrok, sędzia Jacek Kaute wyjaśnił natomiast, że pracownicy dostawcy, którzy skorzystali z takiego wyjazdu, nie uzyskali wskutek tego przychodu z nieodpłatnych świadczeń, więc spółka nie musi im wystawiać i przesyłać do urzędu skarbowego informacji PIT-8C.

Sprawa trafiła na wokandę warszawskiego WSA już drugi raz. Spór z fiskusem zaczął się od interpretacji. We wniosku o nią spółka poinformowała, że zorganizowała konkurs dla pracowników swojego największego dostawcy, a jego zwycięzcom opłaciła wyjazd do Las Vegas połączony z wieloma atrakcjami, m.in. zwiedzaniem Wielkiego Kanionu.

Uważała, że nie uzyskają oni z tego tytułu przychodu z nieodpłatnych świadczeń, bo ona sama nie zaliczy poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Argumentowała, że są to koszty reprezentacji, wyłączone z podatkowych kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. W tej sytuacji nie mogą być też przychodem u nagrodzonych pracowników – twierdziła.

Dodała, że gdyby fiskus uznał inaczej, to powinno mieć tu zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o PIT. Przysługuje ono do wysokości diet za podróż służbową, określonej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 167). Spółka uważała więc, że opodatkowana mogłaby być jedynie nadwyżka ponad tę kwotę.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj