statystyki

Klient finansowany przez sprzedawcę nie ponosi ciężaru VAT

autor: Patrycja Dudek08.10.2020, 07:50; Aktualizacja: 08.10.2020, 07:58
Spółka uważała, że podatnik, który płaci odsetki, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego na fakturze od całości zapłaty, uwzględniającej również te odsetki.

Spółka uważała, że podatnik, który płaci odsetki, ma prawo do odliczenia VAT naliczonego na fakturze od całości zapłaty, uwzględniającej również te odsetki.źródło: ShutterStock

Odsetki za wydłużenie terminu płatności, należne po zrealizowaniu dostawy, nie są zapłatą za towar, więc nie należy uwzględniać ich na fakturze jako elementu ceny – orzekł NSA.

Wątpliwości w tej sprawie miała spółka produkująca maszyny i świadcząca usługi dla górnictwa i hutnictwa. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że w zawieranych przez nią umowach (w których występuje w charakterze dostawcy bądź nabywcy) znajduje się klauzula, z której wynika, że cena z faktury uwzględnia ustawowe odsetki za wydłużenie terminu płatności powyżej 30 dni.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy przy takiej konstrukcji umów odsetki stanowią wynagrodzenie za dostawę towarów lub świadczenie usług i czy w związku z tym są opodatkowane według stawki właściwej dla danego towaru lub usługi.

Takie stanowisko prezentowała spółka. Tłumaczyła, że zgodnie z art. 29a ustawy VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj