statystyki

Sąd Najwyższy: Opłata egzekucyjna ulega przedawnieniu

autor: Inga Stawicka14.09.2020, 10:01; Aktualizacja: 14.09.2020, 10:07
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której rozstrzygnął, że należność z tytułu opłat przedawnia się w terminie właściwym dla przedawniania kosztów sądowych. To istotne zarówno dla komorników, jak i dłużnikówźródło: ShutterStock

Należność komornika z tytułu opłat egzekucyjnych stwierdzona prawomocnym postanowieniem wydanym na podstawie art. 770 kodeksu postępowania cywilnego przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

Pozwany komornik wykonywał zawód przy Sądzie Apelacyjnym w Kielcach. Po zakończeniu postępowania egzekucyjnego wobec spółki na powoda nałożono 49 tys. zł w ramach opłaty egzekucyjnej. Jest to możliwe na podstawie art. 770 k.p.c., w którym ustalono zasady rozliczania kosztów postępowania egzekucyjnego. Przepis stanowi, że dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji, a ściąga się je wraz z należnym świadczeniem.

W 2018 r. komornik dokonał ściągnięcia całej należności. Powód uznał, że opłata powinna być zwrócona, bo roszczenie się przedawniło. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Kielcach, który orzekł, że nie ma podstaw do stwierdzenia przedawnienia kosztów egzekucyjnych. Stwierdził, że można byłoby o nim mówić tylko w sytuacji, gdy byłyby one traktowane jak ustawowe koszty sądowe.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj