statystyki

Od wyroku sądu korporacyjnego musi być kasacja

autor: Szymon Cydzik22.07.2020, 17:00
Izba Dyscyplinarna SN uznała dopuszczalność kasacji, wskazując, że choć uregulowania odpowiedzialności dyscyplinarnej dla adwokatów i prokuratorów nie są tożsame, to są dostatecznie podobne, by odpowiednio stosować wcześniejsze rozstrzygnięcia SN.

Izba Dyscyplinarna SN uznała dopuszczalność kasacji, wskazując, że choć uregulowania odpowiedzialności dyscyplinarnej dla adwokatów i prokuratorów nie są tożsame, to są dostatecznie podobne, by odpowiednio stosować wcześniejsze rozstrzygnięcia SN.źródło: ShutterStock

Mimo że sąd prokuratorski orzekał jako sąd odwoławczy, nie jest on sądem II instancji w rozumieniu prawa o prokuraturze – uznała we wtorek Izba Dyscyplinarna SN.

Obwiniony prokurator przed kilkoma laty prowadził postępowanie w sprawie gwałtu na 12-latce. Początkowo postawił zarzuty i zarządził tymczasowe aresztowanie, jednak po wyjaśnieniach podejrzanego nabrał wątpliwości co do stanu faktycznego. Z wyjaśnień mężczyzny wynikało bowiem, że do stosunku doszło za zgodą obu stron, a dziewczynka wyglądała na starszą. W efekcie prokurator umorzył śledztwo.

Zostało ono wznowione po interwencji prokuratora generalnego, obecnie sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Przeciw prokuratorowi wszczęto natomiast postępowanie dyscyplinarne, a rzecznik dyscyplinarny postawił mu zarzut niedopełnienia obowiązków i błędnej interpretacji prawa. Po zbadaniu sprawy rzecznik umorzył postępowanie, a sąd dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym podtrzymał tę decyzję. PG wniósł od niej jednak kasację nadzwyczajną (na podstawie art. 521 kodeksu postępowania karnego). Podkreślił w niej, że sąd odwoławczy niewłaściwie ocenił dowody i nie zbadał dogłębnie sprawy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj