statystyki

Miejsca świadczenia usług. Wyrok zapadł, problem pozostał

autor: Łukasz Zalewski11.05.2020, 09:28; Aktualizacja: 11.05.2020, 09:29
TSUE orzekł, że samo posiadanie spółki zależnej na terytorium Polski nie oznacza jeszcze, że zagraniczny podmiot ma tu stałe miejsce prowadzenia działalności.

TSUE orzekł, że samo posiadanie spółki zależnej na terytorium Polski nie oznacza jeszcze, że zagraniczny podmiot ma tu stałe miejsce prowadzenia działalności.źródło: ShutterStock

Sam fakt posiadania spółki zależnej w Polsce nie decyduje o tym, że inwestor spoza UE ma u nas płacić VAT. Zewnętrzny podmiot nie może też badać stosunków umownych między spółką matką a jej spółką zależną, aby ustalić miejsce świadczenia.

To najważniejsze tezy wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dong Yang. Od dawna czekały na niego firmy świadczące usługi dla podmiotów zagranicznych spoza UE, które mają w Polsce spółki córki. Ich problem dotyczy ustalenia, czy zagraniczny podmiot ma w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Od odpowiedzi zależy, któremu państwu przysługuje prawo do pobierania VAT od transakcji.

Dotychczas TSUE nie przesądził tego jednoznacznie. W sprawie spółki Dong Yang też zrobił to jedynie częściowo.

Wyrok TSUE wydaje się natomiast wystarczający dla samej spółki Dong Yang. – Wniosek z niego jest taki, że mogła ona wystawić usługobiorcy (spółce zależnej podmiotu zagranicznego) fakturę bez polskiego VAT – mówi Dorota Pokrop, doradca podatkowy i partner w EY.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj