statystyki

Migrująca spółka może nie odzyskać zagranicznej straty

autor: Mariusz Szulc02.03.2020, 09:01; Aktualizacja: 02.03.2020, 09:25
W odpowiedzi TSUE wyjaśnił, że art. 54 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie gwarantuje spółkom migrującym z jednego państwa unijnego do drugiego, że przeniesienie siedziby będzie dla nich neutralne podatkowo.

W odpowiedzi TSUE wyjaśnił, że art. 54 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nie gwarantuje spółkom migrującym z jednego państwa unijnego do drugiego, że przeniesienie siedziby będzie dla nich neutralne podatkowo.źródło: ShutterStock

Kto przeniósł rezydencję podatkową do innego kraju unijnego, może stracić prawo do odliczenia straty podatkowej z poprzedniego państwa. Nie jest to sprzeczne z unijną zasadą swobody przedsiębiorczości – orzekł TSUE.

Sprawa dotyczyła holenderskiej spółki, która w 2009 r. przeniosła rezydencję podatkową do Czech. Zachowała jednak siedzibę i wpis do rejestru handlowego w Amsterdamie. Podlegała też ciągle prawu niderlandzkiemu.

Po przeniesieniu rezydencji podatkowej wystąpiła do czeskiego fiskusa o zezwolenie na odliczenie w rozliczeniu rocznym straty, którą poniosła kilka lat wcześniej w Holandii. Czeski organ odmówił. Wskazał na czeskie przepisy, które nie pozwalają na potrącanie strat poniesionych wcześniej za granicą. Ma to zapobiegać sytuacji, w której migrujące spółki będą chciały uwzględnić stratę w obu państwach unijnych.

Spór trafił aż na wokandę Najwyższego Sądu Administracyjnego, który zawiesił postępowanie i zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Chciał się upewnić, czy odmowa rozliczenia zagranicznej straty nie jest sprzeczna z unijną swobodą przedsiębiorczości.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj