statystyki

Akademiki też są objęte podatkiem od przychodów

autor: Łukasz Zalewski02.03.2020, 20:00
Sąd stwierdził także, że co prawda umowa o usługi hotelowe jest umową nienazwaną, ale zawiera w sobie usługę najmu.

Sąd stwierdził także, że co prawda umowa o usługi hotelowe jest umową nienazwaną, ale zawiera w sobie usługę najmu.źródło: ShutterStock

Przychody z akademików, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe studentów, podlegają opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków – orzekł WSA w Krakowie w precedensowym wyroku. Wcześniej stanowisko niekorzystne dla właścicieli akademików prezentował fiskus.

Sprawa dotyczyła uczelni publicznej – akademii, która jest właścicielem oraz użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Są wśród nich: sale wykładowe, konferencyjne, pomieszczenia przystosowane do prowadzenia zajęć dydaktycznych, laboratoria, pomieszczenia biurowe.

Niektóre z nich uczelnia wynajmuje, a dochód z tego tytułu przeznacza na swoją działalność statutową (naukową, naukowo-techniczną, oświatową).

Posiada też akademiki, które oddaje do korzystania odpłatnie własnym studentom oraz z innych uczelni. Dodatkowo świadczy usługę wymiany pościeli. Czynsz, jaki płacą studenci, odpowiada wysokości kosztów utrzymania, ale nie jest to stawka rynkowa za wynajem pokoi.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj