statystyki

Opłata za rejestrację auta w obniżonej wysokości

autor: Paulina Szewioła14.11.2019, 07:58; Aktualizacja: 14.11.2019, 08:01
Spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 z

Spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 zźródło: ShutterStock

Odroczenie przez Trybunał Konstytucyjny utraty mocy uchylanego przepisu, nie pozbawia możliwości kwestionowania na drodze sądowej decyzji, która zapadła na podstawie tej regulacji – stwierdził gorzowski WSA.

Sprawa dotyczy spółki, która zwróciła się do prezydenta miasta o zwrot 425 zł za wydanie części wniesionej opłaty za wydanie karty pojazdu we wrześniu 2003 r.

W odpowiedzi na złożony wniosek organ wskazał, że w dacie dokonywania rejestracji auta opłata była pobrana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim spółka domagała się uchylenia zaskarżonego aktu oraz zobowiązania prezydenta miasta do zwrotu spółce części opłaty w kwocie 425 zł za wydanie karty pojazdu.

Uzasadniając skargę, spółka wskazała, że przy rejestracji auta uiściła opłatę za wydanie karty pojazdu w wysokości 500 zł. Obowiązek ten wynikał z par. 1 ust. 1 rozporządzenia z 2003 r., które zostało uchylone i zastąpione rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 marca 2016 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu oraz jej wtórnik (Dz.U. 2016 poz. 457). W par. 1 nowego rozporządzenia opłata za wydanie karty pojazdu przy pierwszej rejestracji auta na terytorium Polski określona została na 75 zł.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj