statystyki

Polski sąd nie powstrzyma ubezwłasnowolnionego Niemca

autor: Patryk Słowik13.11.2019, 17:00
Zagadnienie to nie doczekało się ani bogatego orzecznictwa, ani zainteresowania doktryny

Zagadnienie to nie doczekało się ani bogatego orzecznictwa, ani zainteresowania doktrynyźródło: ShutterStock

Zgoda polskiego sądu na zbycie leżącej w Polsce nieruchomości przez obcokrajowca nieposiadającego zdolności do czynności prawnych nie jest potrzebna. Wystarczy, że wyrazi ją sąd państwa, którego obywatelem jest ubezwłasnowolniony. Stwierdził tak Sąd Najwyższy w wydanej w ostatni piątek uchwale.

Sprawa dotyczyła interpretacji art. 1110 2 kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, że jurysdykcja krajowa w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym jest wyłączna w zakresie, w którym rozstrzygnięcie dotyczy praw rzeczowych na nieruchomości lub posiadania nieruchomości położonej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd Okręgowy w Opolu stanął przed dylematem: czy ten przepis znajdzie zastosowanie do wyrażenia zgody przez sąd na zbycie nieruchomości położonej w Polsce przez pełnoletnią osobę fizyczną, nieposiadającą z przyczyn spowodowanych chorobą zdolności do czynności prawnych w świetle prawa innego kraju unijnego. Było bowiem tak, że opiekun prawny obywatela niemieckiego porozumiał się z polskim małżeństwem co do sprzedaży domu. Wszelkie formalności załatwiono przed sądem niemieckim. Tyle że Sąd Rejonowy w Oleśnie odmówił dokonania wpisu o przejściu własności nieruchomości, wskazując na to, że niezbędna jest zgoda na zbycie sądu polskiego. Apelację od postanowienia wywiedli małżonkowie. A sąd podczas jej rozpoznawania nabrał wątpliwości, w związku z czym postanowił skierować pytanie prawne do SN.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Ola(2019-11-13 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    dla mnie to jest oczywiste ,skoro facet był obywatelem innego kraju Prawo logiki.. Cały ten proces to bawienie się wodą a nie kompanie dziecka.Sztuka dla sztuki albo kasy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj