statystyki

Nawodnienie wafla bez wpływu na VAT

autor: Patrycja Dudek05.11.2019, 08:36
W sprawie, która trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chodziło o stawkę VAT dla wafli, które mają w składzie do 10 proc. zawartości wody i powyżej 10 proc. Zgodnie z ustawą o VAT wafle o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy są z 8-proc. podatkiem, a te o niższej zawartości wody – ze stawką 23 proc.

W sprawie, która trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chodziło o stawkę VAT dla wafli, które mają w składzie do 10 proc. zawartości wody i powyżej 10 proc. Zgodnie z ustawą o VAT wafle o zawartości wody przekraczającej 10 proc. masy są z 8-proc. podatkiem, a te o niższej zawartości wody – ze stawką 23 proc.źródło: ShutterStock

Konia z rzędem należałoby dać temu, kto będzie sprawdzał zawartość wody w waflach stojących na sklepowej półce – powiedział sędzia Krzysztof Wujek, uzasadniając wyrok NSA.

Sąd kasacyjny orzekł, że ilość wody w andrutach nie determinuje ich smaku, a tym samym nie wpływa na wybory konsumenckie. Dlatego różnicowanie stawki VAT ze względu na to kryterium jest nieuzasadnione.

Kiedy są podobne

Zasadnicze znaczenie w tej sprawie ma wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 9 listopada 2017 r. (sygn. akt C-499/17). TSUE orzekł, że stawka VAT na wyroby ciastkarskie może zależeć od terminu przydatności do spożycia, ale pod warunkiem, że nie narusza to zasady konkurencyjności.

Trybunał wskazał zarazem, co rozumieć pod pojęciem towarów konkurencyjnych, a więc podobnych. Stwierdził, że przy ocenie podobieństwa należy uwzględnić punkt widzenia przeciętnego konsumenta. Słowem, towary są podobne, gdy wykazują analogiczne właściwości i zaspokajają te same potrzeby, a istniejące pomiędzy nimi różnice nie wpływają w znaczący sposób na decyzje konsumentów o wyborze – wyjaśnił TSUE.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2019-11-05 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Na każdy kilogram mięsa wchodzi drugie kilo , lub więcej - umówmy się - ovatowanej , pierońsko , wody ...

    Odpowiedz
  • Jaro(2019-11-05 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czy mówiąc o waflu, nie mamy przypadkiem na myśli hostii? Żebym brońboże nie popełnił świętokradztwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj