statystyki

Podstawę prawną określa sąd, a faktyczną powód

autor: Szymon Cydzik05.11.2019, 07:41; Aktualizacja: 05.11.2019, 07:41
Powód musi jedynie wskazać podstawę faktyczną swoich żądań. To skład orzekający zadecyduje, na mocy jakich przepisów je zasądzić – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Powód musi jedynie wskazać podstawę faktyczną swoich żądań. To skład orzekający zadecyduje, na mocy jakich przepisów je zasądzić – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Powód musi jedynie wskazać podstawę faktyczną swoich żądań. To skład orzekający zadecyduje, na mocy jakich przepisów je zasądzić – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Izba Cywilna SN oddaliła skargę kasacyjną pozwanego przez PKP o zwrot pomieszczeń i placu, które zajmował po wygaśnięciu umowy. Spółka domagała się też 80 tys. zł zapłaty za korzystanie z nieruchomości przez ten okres. Kwota ta była wynikiem naliczania podwójnego czynszu na podstawie zapisów o karze umownej.

Sąd I instancji uznał, że po wygaśnięciu umowy jej postanowienia przestają obowiązywać – w tym także te dotyczące kary umownej. Zasądził jednak na rzecz PKP mniejszą kwotę (ponad 50 tys. zł) na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o bezumownym korzystaniu z rzeczy – pozwany bowiem, zgodnie z ustaleniami sądu, korzystał z niej w złej wierze. Obliczając tę kwotę, sąd brał pod uwagę sumę, jaką PKP mogłoby uzyskać, wynajmując nieruchomość na podstawie umowy.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj