statystyki

NSA: Od wydatków na dożynki nie można odliczyć VAT

autor: Łukasz Zalewski08.10.2019, 07:00; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:06
Dożynki

Dożynkiźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Koszty związane z organizowaniem i przebiegiem imprez gminnych, w tym dożynek, nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi VAT – orzekł NSA.

Dlatego uznał, że gmina nie może odliczyć od nich podatku. Sąd wyjaśnił, że w tej sprawie nie mają zastosowania ani wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 maja br. (sygn. C-566/17), ani uchwała NSA z 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10). Nie chodzi bowiem o prewspółczynnik VAT, czyli ustalenie, jaką część podatku gmina może odliczyć od poniesionych wydatków, ale czy w ogóle takie prawo jej przysługuje.

Chodziło o koszty związane z imprezami gminnymi, takimi jak dni gminy, dożynki. Podczas tych imprez odbywają się występy lokalnych grup ludowych, zespołów artystycznych, zawody sportowe (strzeleckie, turniej tenisowy, turniej piłki nożnej), pokazy sztucznych ogni i konkursy z nagrodami.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj