statystyki

Spółka komandytowa: Obniżenie wkładu bez PIT

autor: Nina Walczyk30.09.2019, 19:00
Uzasadniając wyrok, sędzia Beata Cieloch powiedziała, że zarówno podniesione przed podatnika zarzuty, jak i jego argumenty są jak najbardziej zasadne.

Uzasadniając wyrok, sędzia Beata Cieloch powiedziała, że zarówno podniesione przed podatnika zarzuty, jak i jego argumenty są jak najbardziej zasadne.źródło: ShutterStock

Obniżenie wartości wkładu w spółce komandytowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o wspólnika spółki komandytowej, który rozważał wycofanie z niej części swojego wkładu. Wiązałoby się to z wypłatą pieniędzy na jego rzecz.

Wspólnik uważał, że nie spowoduje to dla niego żadnych skutków podatkowych. Wskazywał, że żaden przepis ustawy o PIT nie mówi o powstaniu przychodu wskutek obniżenia wartości wkładu w spółce osobowej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził jednak, że u wspólnika powstanie przychód z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj