statystyki

Korekta po trzech latach to zły sposób na ocalenie ryczałtu

autor: Patrycja Dudek25.09.2019, 08:06
– Korekta zeznania PIT-28 za 2012 r. złożona w roku 2015 nie uprawniała wspólnika do ryczałtowej formy opodatkowania, bo prawo do jej zachowania powinno być oceniane zgodnie ze stanem istniejącym na koniec 2012 r. – wyjaśnił sędzia Jerzy Płusa.

– Korekta zeznania PIT-28 za 2012 r. złożona w roku 2015 nie uprawniała wspólnika do ryczałtowej formy opodatkowania, bo prawo do jej zachowania powinno być oceniane zgodnie ze stanem istniejącym na koniec 2012 r. – wyjaśnił sędzia Jerzy Płusa.źródło: ShutterStock

Podatnik, który przekroczył wskazany w ustawie limit przychodów, nie mógł korzystać z preferencyjnej formy opodatkowania. Nawet jeśli w kolejnych latach udzielił bonifikat – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.) wynika, że jeśli podatnik przekroczy w danym roku limit przychodów, to od przyszłego musi płacić podatek na zasadach ogólnych. Do końca 2016 r. wynosił on 150 tys. euro, od 2017 r. 250 tys. euro. W przypadku działalności prowadzonej samodzielnie podatnik ma do dyspozycji całą kwotę, a gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej, limit odnosi się do sumy przychodów wszystkich wspólników.

W sprawie rozpatrywanej przez NSA chodziło właśnie o wspólnika spółki cywilnej prowadzącej roboty budowlane. W 2012 r. przekroczyła ona limit. Wspólnik dalej korzystał jednak z preferencyjnej formy opodatkowania. Fiskus, który po trzech latach sprawdził jego rozliczenia, uznał, że nie miał on prawa do ryczałtu. Po kontroli spółka udzieliła jednak kontrahentowi bonifikat. Tłumaczyła, że w wykonanych przez nią robotach były usterki. Upust obniżył przychód spółki za 2012 r. o kwotę, która pozwoliłaby korzystać z ryczałtu. Korekta deklaracji PIT-28 została złożona w 2015 r.

Organ podatkowy uznał, że wystawienie faktur korygujących i skorygowanie deklaracji po kontroli nie może uratować prawa do ryczałtu. Podkreślił, że liczy się przychód wykazany w deklaracji za 2012 r. Skoro limit został wtedy przekroczony, podatek powinien być rozliczany w kolejnych latach na zasadach ogólnych – podkreślił organ.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj