statystyki

WSA: Doradztwo jest bez preferencji w VAT

autor: Łukasz Zalewski24.09.2019, 17:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Wyrok WSA w Warszawie z 5 września 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2688/18. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczeniaźródło: ShutterStock

Usługi doradcze dla zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi nie są zwolnione z VAT, bo nie można ich zrównać z zarządzaniem funduszami – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który postanowił świadczyć usługi doradcze dla zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI). Spółki takie zbierają aktywa od inwestorów i lokują je zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Mężczyzna miałby oceniać oferty inwestycyjne spółek i emitentów akcji, w których ASI miałaby ulokować kapitał. W praktyce np. opracowywałby ekspertyzy.

Spór dotyczył tego, czy usługi doradcze będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku usługi zarządzania, m.in. alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Z art. 43 ust. 15 wynika jednak, że zwolnienia nie stosuje się do: czynności ściągania długów, w tym factoringu, usług doradztwa i usług w zakresie leasingu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj