statystyki

Fiskus może kwestionować stare korzyści

autor: Agnieszka Pokojska11.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:30
Zarówno organy podatkowe, jak i WSA w Lublinie uznały, że oferowane zestawy to świadczenie kompleksowe, które w całości powinno być opodatkowane 23 proc. VAT, bo taka stawka jest właściwa dla głównego świadczenia – sprzedaż napoju.

Zarówno organy podatkowe, jak i WSA w Lublinie uznały, że oferowane zestawy to świadczenie kompleksowe, które w całości powinno być opodatkowane 23 proc. VAT, bo taka stawka jest właściwa dla głównego świadczenia – sprzedaż napoju.źródło: ShutterStock

Chociaż klauzula nadużycia prawa w VAT została wprowadzona 15 lipca 2016 r., to można ją stosować do wcześniejszych zdarzeń – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Rozpatrując sprawę, sąd nie odwołał się wprost do obecnego przepisu o klauzuli (art. 5 ust. 4i 5 ustawy o VAT), ale zastosował jej skutki. Uznał, że wystarczy sięgnąć do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (wyrok NSA z 23 sierpnia 2019 r. sygn. I FSK 1434/17).

Wyrok ma duże znaczenie, bo umożliwia fiskusowi kwestionowanie korzyści podatkowych także u firm, które przed laty zaniżały podatek, by na tym zaoszczędzić.

Zestawy promocyjne


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj