statystyki

NSA: Ulga mieszkaniowa dla rodziców, a nie dla dzieci

autor: Patrycja Dudek04.09.2019, 09:01; Aktualizacja: 04.09.2019, 09:01
Ojciec, który kupuje mieszkanie dla syna, nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. W efekcie nie skorzysta ze zwolnienia w PIT – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ojciec, który kupuje mieszkanie dla syna, nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. W efekcie nie skorzysta ze zwolnienia w PIT – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.źródło: ShutterStock

Ojciec, który kupuje mieszkanie dla syna, nie realizuje własnego celu mieszkaniowego. W efekcie nie skorzysta ze zwolnienia w PIT – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o podatnika, który sprzedał mieszkanie w Warszawie niedługo po jego nabyciu. Za pieniądze ze sprzedaży kupił trzy inne lokale mieszkalne – jeden mniejszy w stolicy i dwa w Katowicach. Podatku od dochodu ze sprzedaży nie zapłacił.

Przypomnijmy, że jest taki obowiązek, jeśli sprzeda się nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT). Można go jednak uniknąć, jeśli pieniądze zostaną wydane na realizację własnego celu mieszkaniowego (ulga mieszkaniowa z art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

Mężczyzna był przekonany, że zakup trzech nowych mieszkań uprawnia go do zwolnienia. Na wszelki wypadek zwrócił się jednak o interpretację podatkową. We wniosku wyjaśnił, że na razie prowadzi interesy w Warszawie, ale przewiduje, że wkrótce będzie je prowadził również w Katowicach. W związku z tym potrzebne będą mu mieszkania w obu lokalizacjach.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj