statystyki

Przedawnienie zamyka sprawę. Także dla banku

autor: Patrycja Dudek02.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:41
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędzia Sylwester Golec wyjaśnił, że art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich przedawnionych wierzytelności. Dodał, że z przepisów wcale nie wynika, by banki miały być traktowane inaczej niż pozostali podatnicy.

Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędzia Sylwester Golec wyjaśnił, że art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich przedawnionych wierzytelności. Dodał, że z przepisów wcale nie wynika, by banki miały być traktowane inaczej niż pozostali podatnicy.źródło: ShutterStock

Jeżeli zbywane wierzytelności są przedawnione, to nie ma możliwości rozpoznania straty z tytułu ich sprzedaży. Również wtedy, gdy chodzi o kredyt bankowy – orzekł WSA w Warszawie.

Sądy administracyjne wielokrotnie potwierdzały już, że straty na sprzedaży przedawnionych wierzytelności nie mogą być ujmowane w kosztach podatkowych. Dotychczasowe wyroki dotyczyły jednak głównie wierzytelności handlowych, do których stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 20 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT. Pierwszy z tych przepisów mówi, że nie traktuje się jako kosztów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Drugi – że do kosztów nie można zaliczyć strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność została wcześniej zarachowana jako przychód należny.

Sądy stoją na stanowisku, że przepisy te należy czytać łącznie i mimo że wierzytelności handlowe są ujmowane po stronie przychodów, to gdy dochodzi do sprzedaży po ich przedawnieniu, nie ma możliwości ujęcia straty ze zbycia w podatkowych kosztach (pisaliśmy o tym w DGP nr 126/2018 „Po przedawnieniu nie ma kosztu”).

Tym razem nie chodziło jednak o wierzytelność handlową, tylko o niespłacony kredyt bankowy. Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do fiskusa bank. We wniosku o interpretację podał, że zbywa przedawnione kredyty funduszowi sekurytyzacyjnemu. Fundusz skupował je po cenie niższej niż wartość nominalna (kwota udzielonego kredytu), więc bank ponosił stratę.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj