W ubiegłym roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego sprawdził legalność 104 nośników reklamowych w Poznaniu. W wyniku kontroli okazało się, że jedynie cztery z nich zostały postawione zgodnie z prawem.

„W 2018 roku, w kategorii obiektów lub urządzeń reklamowych, kontrolom podlegały przede wszystkim nośniki wolnostojące, w większości tablice świetlne lub podświetlane umieszczone na żelbetowych słupach. Tego typu nośniki są budowlami i dlatego przed ich wykonaniem inwestor powinien uzyskać pozwolenie na budowę” – tłumaczył Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski.

W ub. roku inspektorzy PINB skontrolowali łącznie 104 nośniki reklamowe, z czego 103 stanowiły reklamy wolnostojące, trwale związane z gruntem. W wyniku kontroli okazało się, że jedynie 4 z nich postawione zostały legalnie.

W 2018 roku sprawdzono również legalność jednego ekranu LED umieszczonego na elewacji budynku. Łukaszewski wskazał jednak, że w tym przypadku „okazało się, że inwestor nie dokonał wymaganego przepisami Prawa budowlanego zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. W wyniku interwencji inspektorów poznańskiego nadzoru budowlanego samowolę tę natychmiast usunięto”.

Działania inspektorów doprowadziły ub. roku do rozbiórki 17 wolnostojących, nielegalnych reklam. We wszystkich pozostałych sprawach prowadzone są postępowania administracyjne, których celem jest ewentualna legalizacja nośników.

Łukaszewski podkreślił, że „miniony 2018 rok był już kolejnym rokiem kontroli legalności nośników”.

„Od ponad dekady przeprowadzamy w Poznaniu inspekcje tego typu obiektów. Każdego roku staramy się sprawdzić legalność co najmniej 100 reklam. W naszej ocenie tylko systematyczna i konsekwentna walka z samowolą może przynieść efekty. Nie tylko w postaci egzekwowania obowiązującego stanu prawnego, ale też w postaci zaprowadzenia ładu przestrzennego w Poznaniu” – zaznaczył.