statystyki

Nowy wyrok TSUE może zrewolucjonizować kalkulację współczynnika VAT

autor: Mariusz Szulc29.01.2019, 20:00
Chodziło o działający we Francji oddział brytyjskiego banku inwestycyjnego Morgan&Stanley. Świadczył on zarówno lokalne usługi pozwalające na odzyskanie całego VAT, jak i transakcje na rzecz centrali.

Chodziło o działający we Francji oddział brytyjskiego banku inwestycyjnego Morgan&Stanley. Świadczył on zarówno lokalne usługi pozwalające na odzyskanie całego VAT, jak i transakcje na rzecz centrali.źródło: ShutterStock

Oddziały zagranicznych firm przy wyliczaniu współczynnika do odliczania podatku naliczonego powinny brać pod uwagę także transakcje realizowane przez centralę – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wyrok dotyczy wprawdzie rozliczeń francuskiego oddziału brytyjskiej firmy, ale zdaniem ekspertów jego tezy będą miały zastosowanie w polskiej rzeczywistości. W naszym kraju standardem jest bowiem wyliczanie współczynnika VAT na bazie jedynie polskich danych sprzedażowych.

– Nowy wyrok TSUE oznaczać może odejście tej zasady do lamusa, co dla wielu oddziałów instytucji finansowych spowodowałoby znaczące zmiany w procesie kalkulacji kwoty VAT do odliczenia – mówi Maciej Dybaś, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Crido Taxand.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj