statystyki

Zatrudnieni w stowarzyszeniu też podlegają finansowej ochronie

autor: Artur Radwan03.01.2019, 10:11; Aktualizacja: 03.01.2019, 10:50
Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Pracownicy z upadającego przedsiębiorstwa prowadzonego przez stowarzyszenie mają prawo do zaległego wynagrodzenia wypłacanego z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zapewnia im to jednak nie prawo krajowe, a unijna dyrektywa. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła organizacji, która jest podmiotem wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego i figuruje m.in. zarówno w Rejestrze Stowarzyszeń, jak i w Rejestrze Przedsiębiorców. Podmiot ten prowadził zakład poligraficzny, który terminowo i w należnych kwotach uiszczał składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Za wrzesień, październik i listopad 2012 r. nie wypłacił jednak pracownikom wynagrodzeń z uwagi na brak środków. W efekcie zebranie członków stowarzyszenia podjęło uchwałę o postawieniu zakładu w stan likwidacji. Z uwagi na brak majątku i pieniędzy, nie wypłacił on jednak przysługujących pracownikom należności. Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych złożył wykaz zbiorczy niezaspokojonych roszczeń pracowniczych na łączną kwotę 93,7 tys. zł, wskazując, że od 30 listopada 2012 r. znajduje się w warunkach niewypłacalności. Wykaz dotyczył świadczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę dziewięciu osób, ich odpraw, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy dwóch osób i składek na ubezpieczenie społeczne. Fundusz odmówił jednak wypłaty, powołując się na art. 2 ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1433 ze zm.), zgodnie z którym odszkodowania nie wypłaca się stowarzyszeniom.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj