statystyki

Bez oświadczenia nie ma ulgi meldunkowej

autor: Patrycja Dudek03.12.2018, 08:34; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:37
Fiskus nie traktuje już braku oświadczenia jako bezwzględnego warunku zwolnienia z PIT.

Fiskus nie traktuje już braku oświadczenia jako bezwzględnego warunku zwolnienia z PIT.źródło: ShutterStock

Złagodzenie stanowiska wobec ofiar ulgi meldunkowej nie oznacza, że podatnicy mogli w ogóle nie składać oświadczeń o zameldowaniu – wynika z najnowszego wyroku NSA.

W świetle niedawnego pisma wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego do podległych mu urzędów wydawałoby się, że każdy, kto był zameldowany w sprzedawanym lokalu przez co najmniej 12 miesięcy, powinien wygrać w sądzie administracyjnym. Tak jednak nie jest. Wskazuje na to najnowszy wyrok NSA. Sąd orzekł, że owszem oświadczenie o zameldowaniu mogło być złożone w dowolnej formie, ale jednak musiało zostać złożone.

Natomiast z pisma wiceministra Pawła Cybulskiego wynika, że wobec braku wzoru formularza oświadczenia o meldunku i w związku z istnieniem wielu powszechnie dostępnych danych, potwierdzających zameldowanie, urzędnicy powinni odstąpić od traktowania braku tego oświadczenia jako bezwzględnego warunku zwolnienia z PIT. Co więcej, powinni przeanalizować pod tym kątem wszystkie niezakończone jeszcze sprawy.

Meldunkowa pułapka


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj