statystyki

Rejestracja w VAT może zadziałać wstecz

autor: Patrycja Dudek27.08.2018, 04:43; Aktualizacja: 27.08.2018, 05:34
skoro spółka, rejestrując się dla celów VAT, wskazała jako datę wykonania pierwszej czynności opodatkowanej w Polsce sierpień 2015 r., to musi rozliczyć podatek należny od wszystkich realizowanych w tamtym czasie projektów.

skoro spółka, rejestrując się dla celów VAT, wskazała jako datę wykonania pierwszej czynności opodatkowanej w Polsce sierpień 2015 r., to musi rozliczyć podatek należny od wszystkich realizowanych w tamtym czasie projektów.źródło: ShutterStock

Podatnikiem nie można być wybiórczo. Spółka, która zarejestrowała się dla celów VAT w Polsce tylko na potrzeby realizacji jednego projektu, musi skorygować wcześniejsze rozliczenia i zapłacić odsetki, nawet jeśli jej kontrahenci poprawnie uiścili podatek na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Wyrok WSA w Warszawie dotyczył spółki budowlanej z Niemiec. We wniosku o interpretację poinformowała ona, że w latach 2015–2016 wykonała projekt na rzecz polskiego oddziału zagranicznej spółki (będącego w Polsce czynnym podatnikiem VAT). Wystawiła mu za to fakturę bez VAT, bo do rozliczenia w ramach odwrotnego obciążenia (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w związku ze świadczeniem usługi związanej z nieruchomością położoną w Polsce, do której ma zastosowanie art. 28b).

W 2015 r. otrzymała też zlecenie od innej spółki (projekt nr 2), również będącej czynnym podatnikiem VAT. Ta transakcja także była objęta odwrotnym obciążeniem (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj