statystyki

Sąd sam musi zbadać prawo do zasiłku chorobowego

autor: Bożena Wiktorowska08.03.2018, 07:19; Aktualizacja: 08.03.2018, 07:47
Zainteresowany odwołał się do sądu pierwszej instancji.

Zainteresowany odwołał się do sądu pierwszej instancji.źródło: ShutterStock

Zadaniem sądów nie jest ustalanie wszystkich okoliczności związanych z czasową niezdolnością do pracy, ale tylko tych, które wpływają na prawo do zasiłku chorobowego. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Przyczyną zajęcia się sprawą przez SN było pytanie prawne zadane przez jeden z sądów okręgowych. Dotyczyło ono tego, czy utrata ważności zwolnienia lekarskiego z powodu niezgłoszenia się ubezpieczonego do lekarza orzecznika na badanie kontrolne przesądza o braku niezdolności do pracy. Sąd chciał także wiedzieć, czy możliwe jest dochodzenie niezdolności do pracy przez zainteresowanego w postępowaniu sądowym przy wykorzystaniu innych dowodów.

Wątpliwości powstały w czasie rozpatrywania odwołania od decyzji ZUS dotyczącej pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego. Powodem sporu było zwolnienie lekarskie za okres od 5 czerwca do 18 lipca 2016 r. Przy czym zainteresowany podlegał ubezpieczeniu chorobowemu tylko do 3 czerwca 2016 r., został bowiem zwolniony z pracy. ZUS po otrzymaniu zaświadczeń potwierdzających chorobę wezwał mężczyznę na kontrolę do lekarza orzecznika. Ten jednak się nie stawił, uniemożliwiając tym samym weryfikację zasadności wystawienia zaświadczenia lekarskiego. Zakład dowodził także, że zwolnienie lekarskie z 6 lipca 2016 r. zostało wystawione już po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, bo pojawiła się przerwa związana z utratą ważności zwolnienia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • IP(2018-03-08 20:04) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe maja zajęcie? ---ale Ja jestem zwolennikiem aby składki na L-4 były dobrowolne i aby ZUS z tego powodu nie miał zarobku. No bo ile pracownik zaoszczędzi nie płacąc tego ZUSpodatku.!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj