statystyki

Koszty poniesione w SSE to zapłata

autor: Patrycja Dudek03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:24
Pieniądze

Spółka wygrała w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.źródło: ShutterStock

Wydatki na nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej stają się kosztem nie z chwilą ujęcia w księgach, tylko w dacie faktycznej zapłaty – stwierdził NSA. Ale przyznał, że jest też inna linia orzecznicza.

Sprawa nie trafiła jednak pod uchwałę, bo – jak wyjaśniła sędzia Aleksandra Wrzesińska – dotyczy rozporządzenia, które przestało już obowiązywać. Nie było, więc sensu podejmować rozstrzygnięcia na tle starych przepisów. Chodziło bowiem o rozporządzenie z 22 listopada 2006 r. dotyczące tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz.U. z 2006 r. nr 215 poz. 1581).

Problem istnieje jednak również na gruncie obecnych przepisów, czyli rozporządzenia z 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 465).

W świetle tych regulacji strefowcy, którzy poniosą np. koszty nowej inwestycji, mogą liczyć na pomoc publiczną udzielaną w formie zwolnień podatkowych (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT). W rozporządzeniu mowa jest zatem o kosztach „poniesionych” (obecnie par. 6 ust. 1, a wcześniej par. 5 ust. 1). Nie wiadomo jednak, czy za moment poniesienia kosztu (stanowiącego wydatek kwalifikujący się do objęcia pomocą publiczną) należy uznać samo tylko ujęcie go w księgach, czy także faktyczną zapłatę.

Spółka z tarnobrzeskiej SSE uważała, że wydatek powinien być zaliczany do kosztów podatkowych już w dacie ujęcia go w księgach – tak jak przewiduje zasada memoriału zapisana w art. 15 ust. 4e ustawy o CIT.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj