Połowa świata cały czas nie ma dostępu do internetu. To bardzo duże wyzwanie - mówi Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu ds. organizacji Szczytu Cyfrowego ONZ.

W zależności od tego, w jakich konfiguracjach państw się spotykamy, rozmawiamy o różnych sprawach. W Europie rozmawiamy o kolejnych, coraz szybszych sieciach, takich jak 5G czy 6G, światłowody. Tymczasem w wielu obszarach świata podstawowym tematem jest zwykły komputer i dostęp do jakiejkolwiek sieci – mówi Krzysztof Szubert, pełnomocnik rządu ds. organizacji Szczytu Cyfrowego ONZ.

Jak dodaje, regulacje również stanowią przedmiot rozmów, ale z taką perspektywą, aby nie przeregulować tego rynku. Ten rynek bowiem powinien być otwarty, tak jak dostęp do sieci, co pomaga kreować usługi i tworzyć nowy firmy – zaznacza pełnomocnik.

W czasie Szczytu Cyfrowego ONZ oprócz dyskusji o transformacji cyfrowej, wybija się także temat inwestycji, tzn. jak wspierać firmy, jak pomagać starupom, jakie fundusze są dostępne, czy krajowe czy europejskie – relacjonuje Krzysztof Szubert.

Cała rozmowa w materiale wideo.