5 najczęstszych błędów bezpieczeństwa IT, które słono kosztują

Włamania z pierwszych stron gazet i wynikające z nich spektakularne wycieki danych oddziałują na wyobraźnię. Niedawna kradzież nieokreślonej puli danych z PlusBanku, awaria systemu planowania lotów linii lotniczych LOT, czy problem z lipcowym wyciekiem danych członków amerykańskiej Gwardii Narodowej miały jeden wspólny mianownik. Gdyby nie podstawowe błędy bezpieczeństwa IT, wykorzystane przez cyberprzestępców, te wydarzenia najprawdopodobniej nie miałby szansy się wydarzyć.

tożsamość, haker, internet

żródło: ShutterStock

2. Słabe lub standardowe hasła producenta

Hasło to jednocześnie najprostsza forma zadbania o bezpieczeństwo systemu informatycznego jak i jedno z najsłabszych jego ogniw. Zastosowanie silnej frazy zmusza cyberprzestępców do szukania innego sposobu na dostanie się do systemu informatycznego firmy. Słabe hasło, lub co gorsza pozostawienie domyślnego hasła producenta to drzwi otwarte na oścież. Cyberprzestępcy doskonale wiedzą, że większość producentów np. sprzętu sieciowego nie wymusza zmiany danych dostępowych w ramach procesu konfiguracji urządzenia. Zdają sobie też sprawę, że w ferworze walki niekiedy zapominają o tym także sami administratorzy. W efekcie, nawet najlepiej zabezpieczona sieć, której jednym z elementów jest router o loginie „admin” i haśle dostępu „admin”, niepotrzebnie wystawiona jest na zagrożenia.

statystyki

Komentarze (2)

  • Jarosy(2015-11-17 02:13) Zgłoś naruszenie 31

    Jakie kontrolowanie konsultantów?! Przecież to protegowani Samego Prezesa i nikt nie będzie się podkładał z kontrolowaniem!

    Odpowiedz
  • afer(2015-12-01 14:59) Zgłoś naruszenie 01

    Większości błędów można uniknąć, na przeciw potrzebom młodym twórcom wyjdzie z pomocą Centrum Kreatywności w Warszawie. Wsparcie znajdą tam przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy zajmujący się designem, modą, filmem itp.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!