5 najczęstszych błędów bezpieczeństwa IT, które słono kosztują

Włamania z pierwszych stron gazet i wynikające z nich spektakularne wycieki danych oddziałują na wyobraźnię. Niedawna kradzież nieokreślonej puli danych z PlusBanku, awaria systemu planowania lotów linii lotniczych LOT, czy problem z lipcowym wyciekiem danych członków amerykańskiej Gwardii Narodowej miały jeden wspólny mianownik. Gdyby nie podstawowe błędy bezpieczeństwa IT, wykorzystane przez cyberprzestępców, te wydarzenia najprawdopodobniej nie miałby szansy się wydarzyć.

urządzenia mobilne, bezpieczeństwo

żródło: ShutterStock

1. Brak aktualnych patchy

Jeśli wierzyć relacji cyberprzestepcy, jeden z głośniejszych przypadków włamania do polskiego banku w 2015 roku rozpoczął się właśnie od odnalezienia przez niego luki w postaci niezaktualizowanego oprogramowania.

To normalne, że producenci sprzętu lub oprogramowania co jakiś czas udostępniają aktualizacje, których zadaniem jest wzmocnienie działania rozwiązania (dość rzadko) lub załatanie wykrytej w produkcie luki. Trzeba zrozumieć, że moment, w którym łatka zostaje upubliczniona staje się też chwilą, w której o istnieniu dziury, dowiadują się także cyberprzestępcy (o ile o podatności nie wiedzieli wcześniej). Dlatego tak kluczowe jest dokonanie szybkiej i sprawnej aktualizacji wszystkich narażonych rozwiązań.

statystyki

Komentarze (2)

  • Jarosy(2015-11-17 02:13) Zgłoś naruszenie 31

    Jakie kontrolowanie konsultantów?! Przecież to protegowani Samego Prezesa i nikt nie będzie się podkładał z kontrolowaniem!

    Odpowiedz
  • afer(2015-12-01 14:59) Zgłoś naruszenie 01

    Większości błędów można uniknąć, na przeciw potrzebom młodym twórcom wyjdzie z pomocą Centrum Kreatywności w Warszawie. Wsparcie znajdą tam przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy zajmujący się designem, modą, filmem itp.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!