Spam to nie tylko denerwujące maile. Może być bardzo groźny dla użytkowników sieci

Niezliczone miliardy wiadomości wysyłanych do internautów. Anonimowych, niechcianych, masowych - to właśnie spam. Choć na pozór to tylko denerwujące maile, które zapychają nasze prywatne jak i służbowe skrzynki, mogą okazać się niezwykle groźne. Jak chronić się przed niebezpiecznym spamem? Na jakie rodzaje spamu należy uważać? Źródło: Kaspersky Lab, Sophos, własne.

spam, poczta, internet

żródło: ShutterStock

Afrykański szwindel

Jednym z najbardziej popularnych sposobów spamerów jest tzw. oszustwo nigeryjskie znane także, jako afrykański szwindel. To proceder przestępczy mający na celu wyłudzenie pieniędzy. Najczęściej zapoczątkowany jest kontaktem za pomocą poczty elektronicznej.

Polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną, a fabuła oparta jest zwykle na fikcyjnym, zagranicznym transferze dużej kwoty pieniędzy, lub próbie skłonienia ofiary do przesłania sprzedawanego towaru z aukcji internetowej na podstawie sfałszowanego potwierdzenia przelewu.

Biorąc pod uwagę, że zazwyczaj wysyłany jest w języku angielskim lub w niezdarnym tłumaczeniu na polski przez translator, nie powinien stanowić dużego zagrożenia. W Polsce o wiele groźniejszy jest phishing.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!