10 technologii, które wkrótce zmienią świat

Globalna Rada ds. Powstających Technologii, działająca przy Światowym Forum Ekonomicznym, opublikowała raport na temat dziesięciu trendów technologicznych, które będą miał największy wpływ na przyszłość ludzkości. Niektóre z nich są już dla nas praktycznie na wyciągnięcie ręki. Na inne, poczekamy jeszcze kilka lat. Oto 10 technologii przyszłości.

 • <b>1. Technologia ubieralna</b>
<br><br>
Wearables, czyli wszelkiego rodzaju inteligentne opaski i zegarki, były wielkim hitem dwóch wielkich technologicznych imprez - CES 2014 w Las Vegas oraz MWC 2014 w Barcelonie. Wielbiciele nowych technologii wciąż czekają jednak na rynkową premierę urządzenia, które zapoczątkowało "szał" na wearables. Mowa o okularach Google Glass.
 • <b>2. Nanostrukturowe kompozyty węglowe</b>
<br><br>
Wykorzystanie nanostrukturowych kompozytów węglowych w motoryzacji umożliwi produkcję ultralekkich i bezpiecznych samochodów. Lżejsze auto to również mniej zużytego paliwa. A to z kolei przekłada się na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska.
 • <b>3. Wydobycie surowców z głębin oceanu</b>
<br><br>
W głębinach oceanu znaleźć można takie "skarby", jak lit, magnez, uran czy potas. Opracowana przez naukowców metoda ich wydobycia z zasolonej wody przełoży się nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również na odciążenie coraz bardziej wydrenowanego przez człowieka ekosystemu słodkich wód.
 • <b>4. Magazynowanie czystej energii elektrycznej</b>
<b><br>
Obecnie nie można w bezpośredni sposób magazynować energii elektrycznej. Oznacza to, że zapotrzebowanie na energię musi odpowiadać dokładanie ilości energii wprowadzanej do systemu przez generatory. A gdyby udało się magazynować czystą energię tak jak gaz czy paliwa? Z najnowszych badań i eksperymentów naukowych wynika, że wkrótce będzie to możliwe.
 • <b>5. Baterie przyszłości</b>
<br><br>
Świat nowych technologii mknie do przodu. Widać to na przykładzie urządzeń mobilnych, które stają się coraz szybsze i potężniejsze. Wciąż jednak nikomu nie udało się rozwiązać problemu zbyt szybko wyczerpujących się akumulatorów. To zmieni się już wkrótce - m.in. dzięki zastosowaniu silikonowej anody w miejsce tej wykonanej z krzemu, która znajduje się obecnie wewnątrz najpopularniejszych akumulatorów litowo-jonowych. Baterie przyszłości, to skrócony czas ładowania nawet o 40 proc. oraz zdecydowanie dłuższa żywotność.
 • <b>6. Holograficzny obraz</b>
<br><br>
Coś, co jeszcze nie dawno wydawało się mrzonką rodem z filmów sci-fi, dziś staje się rzeczywistością. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce nasze smartfony będą mogły generować obraz w technologii 3D. Czy tradycyjne ekrany staną się wówczas zbędne?
 • <b>7. Mikrobiomy</b>
<br><br>
Już od wielu lat prowadzone są badania nad mikrobiomami (mikroorganizmami, które występują w ludzkim ciele) i ich wpływem na stan zdrowia naszego organizmu. Pogłębienie wiedzy w tej dziedzinie umożliwi skuteczną walkę z groźnymi chorobami.
 • <b>8. Inteligentne leki</b>
<br><br>
Nowa generacja leków wykorzystująca informacje z ludzkiego RNA (kwasy rybonukleinowe) pozwoli na walkę z takimi chorobami, jak choćby rak.
 • <b>9. Sensory przewidujące przyszłość</b>
<br><br>
Urządzenia mobilne gromadzą na nasz temat coraz więcej informacji. Z jednej strony stwarza to zagrożenie dla utraty naszej prywatności, z drugiej rodzi również określone szanse i perspektywy. Być może już wkrótce nasz smart-zegarek - na podstawie szeregu dostarczonych danych - dogłębnie zbada stan naszego zdrowia i ostrzeże o zwiększającym się ryzyku zawału serca.
 • <b>10. Komputery sterowane umysłem</b>
<br><br>
Dziś, możemy już sterować urządzeniami za pomocą gestów, głosu, a nawet wzroku. Dla niektórych to jednak wciąż za mąło. Dlatego naukowcy intensywnie pracują nad technologią, która umożliwi nam kontrolowanie urządzeń za pomocą naszych... myśli.
statystyki

Komentarze (11)

 • wefdf(2017-02-18 17:26) Zgłoś naruszenie 304

  artykul na 10 stronach, co za ułomność

  Odpowiedz
 • IQ(2017-01-05 13:25) Zgłoś naruszenie 52

  Dlaczego telefony nie ładują sie za pomocą fal radiowych ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Xxx ksawier(2018-04-15 09:43) Zgłoś naruszenie 41

  „Jestem pewny” / „właśnie zmieniłam” - i link do Allegro ????

  Odpowiedz
 • Lena(2018-02-16 20:33) Zgłoś naruszenie 44

  Jestem pewny że XIAOMI przejmie rynek nad całą technologią. Właśnie zmieniłam telefon z slynnego iPhone na Xiaomi Redmi 5 i nigdy już nie zmienię tego telefonu. http://allegro.pl/xiaomi-redmi-5-zloty-3-32gb-smartwatch-gratis-i7182322179.html To wlłasnie tak technologia idzie do przodu ...

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Renata(2018-05-12 00:36) Zgłoś naruszenie 12

  Ja mam niezwykly wideodomofon safe ip.. odbieranie polaczen na kom.. I sterowanie zdalne :) to tez juz jakas nowa technologia

  Odpowiedz
 • szczepan(2017-10-19 13:06) Zgłoś naruszenie 02

  Kto się w naszym rodzimym biznesie nad problemem pochyla i docenia jego fundamentalne znaczenie oczywiscie Kulczyk; ajeden z niewielu polskich studentów jedynego na świecie amerykańskiego Uniwersytetu Osobliwości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!