Jak chronić swoją prywatność i dane w Internecie?

Według danych firmy analitycznej KnowBe4, szkody wyrządzone przez internetowych przestępców kosztują nas ponad 113 miliardów dolarów rocznie. Co więcej - analitycy Symanteca - wyliczyli, że dokładnie co sekundę 18 osób pada ofiarą ataków cyberprzestępców. Te statystyki doskonale obrazują skalę problemu, z którym coraz częściej muszą mierzyć się zwykli użytkownicy internetu. Jak chronić swoją prywatność w sieci? Jak zabezpieczyć swoje dane? Jak utrudnić życie cyberprzestępcom? Wystarczy zastosować się do kilku prostych, ale  i niezwykle ważnych wskazówek.

Internet prywatność

żródło: ShutterStock

1. Uważaj na otwarte sieci Wi-Fi

Darmowe hot-spoty Wi-Fi to jedno z największych dobrodziejstwa XXI wieku. Niestety równie dobrze mogą one okazać się twoim największym wrogiem. Nie brakuje osób, które "łapią" nieświadomych internautów na darmowe W-Fi. Gdy połączysz się z taką spreparowaną siecią, oszust może swobodnie przyglądać się twojej internetowej aktywności lub nawet przechwycić wpisywane przez ciebie hasła za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Dlatego jeśli nie masz wyjścia i musisz połączyć się z darmowym hot-spotem, to nigdy nie korzystaj z serwisów wymagających logowania i podawania prywatnych danych (np. serwisy bankowe). Jeśli często podróżujesz i korzystanie z hot-spotów jest dla ciebie codziennością, to może warto zainwestować w usługę VPN (Virtual Private Network)? Dzięki niej, wszystkie dane, które przekazujesz podczas surfowania po sieci są odpowiednio zaszyfrowane i niedostępne dla osób trzecich.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (47)

 • Paulina(2017-10-18 17:05) Zgłoś naruszenie 40

  Jedna z najlepszych obecnie usług służących do zwiększania prywatności i anonimowości online została zaprezentowana na tym nagraniu: https://www.youtube.com/watch?v=ve7d2VaRGFk Wraz z nią otrzymujesz dostęp do 750 serwerów zlokalizowanych w 141 krajach. Połączenia są szybkie i niezawodne. Z usługi możesz korzystać nawet na 5 urządzeniach jednocześnie. Podejmij decyzję już dziś, a z pewnością będziesz zadowolony :)

  Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
 • justin42(2018-02-20 23:56) Zgłoś naruszenie 00

  Też ludzie wpisują swoje dane wszędzie gdzie popadnie niestety, niedawno trafiłem na porady na co powinniśmy uważać na https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/jak-bezpiecznie-korzystac-z-internetu-i-chronic-dane-w-sieci/ człowiek czasem sobie nie zdaje sprawy z zagrożenia ;/

  Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
 • jamato(2018-09-25 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dla mnie ochrona prywatności w necie jest praktycznie niemożliwa, bo jak ktoś będzie chciał się o nas czegoś dowiedzieć to i tak to zrobi. Warto ograniczać po prostu dane podawane w serwisach interenetowych, a w świecie realnym wykupić jakąś dobrą ochronę jak chronpesel.pl na przykład i spać spokojnie.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Kazik(2018-09-26 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ja tam sie nie znam na tych super nowoczesnych technologiach. Mam laptopa z antywirusem i tyle. Ale z ochrony danycb w chronpesel.pl korzystam, bo uważam ze tam są spece od tych technologii którzy zadbają o mnie najlepiej.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • narkil(2018-09-25 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  jestem szczęśliwą posiadaczką abonamentu w chronpesel więc ja się o swoje dane nie martwię. To wg mnie wystarczająca ochrona

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • senior(2018-10-01 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  ja już mam dość tych wycieków bo nie oszukujmy się - swoich danych nie da się ochronić i tyle. Najlepszym i chyba jedynym prawdziwym sposobem ochrony danych jest chronpesel

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!